Mezinárodní outdoorový workshop pro mateřské školy
Dne 30. května 2023 od 14:00 hodin proběhne v polské Ratiboři mezinárodní outdoorový workshop pro mateřské školy. Účast je otevřená všem mateřským školám. Místem konání je Arboretum Bramy Morawskiej v Ratiboři (Raciborzu), ul. Markowicka 17.
Jménem Ostravské univerzity si dovolujeme Vás pozvat na inspirativní setkání s akademickými pracovníky a studenty Vysoké školy aplikovaných věd v Raciborzi, akademickými pracovníky Ostravské univerzity, členy Raciborské regionální skupiny Polského sdružení animátorů pedagogiky C. Freineta a pracovníky Arboreta Moravské brány v Raciborzi. Srdečně zvány jsou ředitelky a pedagožky mateřských škol.
Mezinárodní outdoorový workshop vám zprostředkuje nové inspirace pro vzdělávání dětí v mateřských školách. Tentokrát jsme svou pozornost zaměřili na alternativní vzdělávání a inovace ve vzdělávání v přírodě pro předškolní děti.
Z alternativních vzdělávacích programů vám bude představeno alternativní vzdělávání podle Celestina Freineta, které není v českém prostředí ukotveno tak, jako je například Waldorfská pedagogika nebo pedagogika Marie Montessori. Naproti tomu v Polsku je pedagogika Celestina Freineta propagována učiteli všech stupňů vzdělávání, kteří jsou nejčastěji sdruženi v Polské Asociaci Animátorů Pedagogiky Celestina Freineta. Freinetovské hnutí v Polsku vzniklo koncem 50. let 20. století díky doktorce Halině Semenowiczové, která se skupinou učitelek podnikla první pokusy o aplikaci freinetovských technik. V současné době existuje 14 regionálních skupin sdružujících učitele z praxe, kteří uplatňují principy Freinetovy pedagogiky v praxi od mateřských škol až po vysoké školy.
Místo konání workshopu podpoří kontakt s přírodou. Budete mít možnost zúčastnit se terénní hry po naučných stezkách raciborského arboreta, kterou povede ředitelka arboreta, Mgr. Elżbieta Skrzymowska.
Profil Celestina Freineta a hlavní principy jeho pedagogiky vám představí Dr. Kornelia Solich, akademička z Vysoké školy Aplikovaných Věd v Raciborzi, která je zároveň předsedkyní raciborské regionální skupiny PSAPF. Ve své akademické práci využívá také principy freinetovské pedagogiky.
Po workshopu v přírodě nás čeká společný táborák v osadě Drengu, která je postavena hned vedle arboreta.
Budete mít možnost se do vybraných aktivit zapojit, vyzkoušet si je. V rámci celého odpoledne budete mít příležitost navázat spolupráci a přátelství, které bude zajisté inspirativní pro vaši profesi učitele mateřské školy. Vezměte si prosím pohodlnou obuv a oblečení vhodné pro aktivity v lese.
Účast na workshopu je bezplatná.
Váš zájem o účast sdělte na email: kornelia.solich@akademiarac.edu.pl, tel.: +48696448726