JSNS – Příběhy bezpráví (kolektivizace) a týdny mediálního vzdělávání

Padesátá léta, během kterých bylo násilně vystěhováno, často stovky kilometrů daleko od rodného domu, na pět tisíc sedláckých rodin jsou plná příběhů bezpráví. Možná máte některé pamětníky i ve svém okolí. Zapátrejte po nich se svými žáky či studenty a nominujte je na Cenu Příběhů bezpráví!

Nominovat můžete každého, kdo v období komunistického Československa odolal tlaku režimu a za své aktivní postoje a činy si zaslouží úctu a uznání. Studentská porota následně vybere pamětníky, kteří na podzim získají Cenu Příběhů bezpráví. 

Kolektivizace

Podívejte se na některý z trojice tematických filmů, jež přibližují realitu 50. let a období násilné kolektivizace. Vyzkoušet můžete i doplňující aktivity nebo prohloubit znalosti Vašich žáků a studentů prostřednictvím textů, ve kterých se historici mimo jiné zabývají otázkou nuceného vstupu do zemědělských družstev a akcí K. 

Tematický seriál naleznete ZDE.

Týdny mediálního vzdělávání

Týdny mediálního vzdělávání se letos konají od 22. května do 16. června. Během letošního ročníku zamýšlí JSNS žákům a studentům přibližovat práci novinářů, zaměří se na zpravodajství, proces vzniku zpráv a dalších mediálních sdělení a jejich analýzu.

„Věříme, že novinářskou práci dokáží popsat nejlépe novináři samotní. Pozvěte si na svou školu žurnalisty z redakcí, které s JSNS dlouhodobě spolupracují: Česká televize, Česká tisková kancelář, Deník, Deník N, Hlídací pes, Reportér Magazín, Respekt nebo Seznam zprávy. Nebo se se skupinou žáků vydejte přímo na exkurzi do některých ze zapojených redakcí. Novinářskou práci a její proměny představí během Týdnů mediálního vzdělávání 23. května také úvodní streamovaná debata pro školy s názvem Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence. Mimochodem: stejnému tématu, tj. proměně novinářské práce v době rozvíjejících se technologií, se věnuje i reportáž posledního vydání pořadu Newsroom ČT24.“ uvádí Tereza Knížková, mediální koordinátorka a Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách.

Kromě možnosti uspořádání debaty s novináři na půdě školy nebo návštěvy některé ze zapojených redakcí získáte přihlášením do Týdnů mediálního vzdělávání zdarma také bonusový balíček s novou sadou výukových plakátů Pět klíčových otázek nebo možnost připojit se ke speciálnímu semináři, který pro Vás pořádáme 13. června v prostorách kavárny Langhans.

Podívat se na kompletní nabídku