Realizovali jsme: Knižní festival Ostrava – 2. ročník

Náš projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Ostrava II (MAP) ve spolupráci s partnerem projektu Černá louka s.r.o., který je pořadatelem tohoto festivalu, rozhodl i v letošním roce tuto významnou akci finančně podpořit. Pro pedagogy a děti ze základních a mateřských škol zapojených v našem projektu byl zajištěn volný vstup zdarma po celou dobu trvání akce a dále byly zajištěny vstupy na konkrétně nabízené workshopy, přednášky a besedy, které si mohli pedagogové vybrat a zúčastnit se se svými žáky. Dne 27.2. se konaly workshopy pouze pro žáky základních škol zapojených do našeho projektu, jejichž tématem byla tvorba školních časopisů.

Druhý ročník Knižního festivalu Ostrava byl opět nabitý pestrým programem. Na jednom místě se sešli knižní nakladatelé z různých koutů republiky s pestrou nabídkou knižních titulů, samotní autoři prezentovali svá nová díla, pokřtili své nové knihy, proběhly autogramiády, besedy, debaty a přednášky. Tváří letošního ročníku byla oblíbená herečka Iva Janžurová, která také na festival přijela a zahájila ho.

Z hostů a autorů, s nimiž jsme se na festivalu setkali, byl Jaroslav Kmenta, autor knih Boss Babiš či novinky roku 2019 Rudý Zeman, dále rodák z Ostravy, novinář a zahraniční zpravodaj ČT Tomáš Etzler, novinář a politický komentátor Jindřich Šídla. Vystoupil také známý youtuber KOVY, který na festivalu představil svou novinku iPohádka, dále vystoupila Alena Mornštajnová, v současnosti nejoblíbenější česká spisovatelka, která zároveň pokřtila debut ostravské spisovatelky Karin Lednické. Spisovatel Albert Čuba pokřtil svou prvotinu, jejímž kmotrem byl herec Igor Orozovič, a „Tři tygři“ Štěpán Kozub, Robin Ferro a Vladimír Polák. Z dalších jsme viděli skvělého fotografa Roberta Vana, ikonu českého hiphopu, grafika, umělce Vladimíra 518 či autory fantasy a sci-fi knih Jiřího Walkera Procházku s manželkou Klárou Smolíkovou nebo Arnošta Vašíčka a spousta dalších.

Na festivalu byla možnost zakoupit si spoustu zajímavého čtiva, ať už v podobě tradičních knih, časopisů a novin, ale třeba také netradičních e-booků anebo audiobooků. Se svými novinkami a aktualitami přijeli nakladatelství z Celé ČR: např. Albatros Media, Knihcentrum s Pemicem a Bookmedii, dále nakladatelstvích JOTA, Hejkal, Mladá fronta, MOBA, HOST, Epocha, Kazda, Paseka, Slovart, Šulc-Švarc, Seqoy, edice České televize aj. V zóně malých nakladatelů jsme se mohli seznámit s knižními tituly z nakladatelství Meander, Protimluv, Akropolis, Knihy Radosti, Golden Dog, Carcosa, Cesty domů a mnoho dalších. Svou vlastní zónu vytvořila Knihovna města Ostrava s dalšími ostravskými kulturními organizacemi a knihovnami. Vystavovala zde také knihovna Václava Havla.

Hlavní program probíhal na 5 scénách. Zajímavá aktuální témata se probírala na Scéně Voices of Freedom – Respekt, která byla nově připravena s Centrum PANT a ve spolupráci s týdeníkem RESPEKT. V zóně Sci-Fi – Fantasy – Komiks jsme se ponořili do světa scifi scény. Scéna Nakladatelská byla věnována besedám a tématům samotných nakladatelství. Zcela nově byla vytvořena zóna Českého rozhlasu Dvojka a Českého rozhlasu Ostrava, která nabídla dvoudenní program plný rozhovorů se zajímavými a známými osobnostmi českého show businessu, který byl spojený s živým vysíláním do obou rádií. V Komorním sále probíhaly dílny tvůrčího psaní, přednášky, besedy malých nakladatelství, Večerníčky pro děti a další aktivity komornějšího rázu.

V rámci knižního festivalu byla připravena herní zóna, kde jsme se mohli seznámit s deskovkami firmy MINDOK, aktivitami organizace Celé Česko čte dětem, komiksovým koutkem pro děti aj. Workshopová zóna nabídla např. workshopy Japonska knižní vazby, Krasopis či Kendama workshop. Spousta aktivit také probíhala přímo ve stáncích vystavujících a prodejců.

Pro základní a střední školy proběhl v pátek dopoledne edukačně-zábavný program, během něhož byli vyhlášení výherci soutěže „Napiš si svou povídku“. Naše pracovní skupina MAP II pro čtenářskou gramotnost tyto povídky vyhodnotila a rovněž předala na Knižním festivalu výhercům krásné ceny a diplomy. Předávání cen se na Knižním festivalu za pracovní skupinu MAP II čtenářská gramotnost zúčastnily doc. PhDr. Ivana Gejgušová PhD. z Ostravské univerzity a Mgr. Miroslava Sabelová z Knihovny města Ostravy.

Seznam výherců:

I. kategorie

  1. místo: Vojtěch Bočan, IV.B, ZŠ Bruntál, (název Roční období)
  2. místo: Natálie Brudná, 4. roč., ZŠ a MŠ Milíkov 104, Jablunkov (název Strom – Povídka)
  3. místo: Aneta Chovancová, IV.A, ZŠ Šenov (název Svět kolem nás)

II. kategorie:

  1. místo: Sofie Bradáčová, VII.A, ZŠ Šenov (název Tajemná dáma)
  2. místo: Daniela Bačová, VII.A., ZŠ Kopřivnice (název Není krok zpět)
  3. místo: Natálie Bartošíková, IX.A, ZŠ Bruntál (název Klára)

III. kategorie:

  1. místo: Ondřej Dehner, Mendelovo gymnázium Opava (název O sojčím výkřiku a období dešťů)
  2. místo: Jan Müller, III.B, Slezské gymnázium Opava (název – bez názvu)
  3. místo: Tereza Pěchová, IV.C, Střední zahradnická škola, Ostrava – Hulváky (název Svět kolem nás)

Projekt MAP ORP Ostrava II a zapojenost škol:

Osloveny byly všechny základní a mateřské školy zapojené do MAP II, celkem se prostřednictvím MAP II účastnilo knižního festivalu cca 900 žáků a pedagogů.

Co bylo hrazeno z projektu MAP II:

Volné vstupenky pro libovolný počet dětí a pedagogů, omezené množství míst na workshopech, přednáškách a besedách (je dáno kapacitou místností a tématikou workshopů, přednášek a besed).