Pracovní skupina MAP jednala ve školní knihovně ZŠ Bohumínská 72
V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava III, jehož nositelem a realizátorem je statutární město Ostrava, se pravidelně schází a jednají pracovní skupiny pro podporu rozvoje základních gramotností, rovných příležitostí, ale i kariérového poradenství v základních školách v ORP Ostrava. Všechny zápisy z jednání pracovních skupin, obsahující mnoho zajímavých a užitečných informací, můžete nalézt na tomto webu, kde naleznete i aktuality s fotografiemi a informacemi o zajímavých jednáních pracovních skupin realizovaných mimo úřední prostory magistrátu. Jedním takovým jednáním bylo jednání pracovní skupiny pro rozvoj čtenářské gramotnosti, které se uskutečnilo 13. června ve školní knihovně Základní školy Slezská Ostrava, Bohumínská 72.
Na úvod je potřeba říci, že školní knihovna v ZŠ Bohumínská 72 je místo, kde to opravdu žije. Je to tak zejména díky nadšené a energické školní knihovnici Lianě Svobodové, která mimo školní knihovnu zastává také roli třídní učitelky v jedné z devátých tříd a je vyučující českého jazyka. Jen během jednání pracovní skupiny se nejméně desetkrát ozvalo zaklepání na dveře školní knihovny. Je tak cítit, že se jedná o místo mimořádně vyhledávané.
Pojďme ale od začátku. Členky pracovní skupiny přivítala energická paní ředitelka Lenka Matušková a provedla přítomné budovou základní školy. Představila výzdobu stěn školy – inspirativní plakáty k rozvoji čtenářské gramotnosti, plakáty k tématice prevence sociálně-patologických jevů, prezentace úspěšných projektů aj. Dále uvedla přítomné do nově vybavené školní knihovny, kde následovalo sdílení dobré praxe se školní knihovnicí Lianou Svobodovou.
Historicky byla místnost školní knihovny běžnou třídou, ve které probíhala výuka žáků. Později obsahovala da velké kovové regály, linoleum na zemi, vyřazené koženkové sedačky, stěny bez výzdoby, skříně Universal a o výpočetní technice nemohla být ani řeč.
Od roku 2018 začala pod patronací paní Svobodové proměna celé místnosti. Místnost byla vymalována, byl položen nový koberec a zařízen nový nábytek na míru (regály na knihy). Postupně přibývaly sedací vaky, větší stůl se židlemi pro společnou tvorbu/četbu žáků, počítač, projektor a další vybavení.
Na materiální vybavení navázalo zřízení čtenářských dílen, prvních soutěží aj. Mnoho z vybavení bylo nakoupeno z projektů vymyšlených a realizovaných, kým jiným, než paní Svobodovou.
Od pořízení vybavení jsou prostory školní knihovny mimo klasické knihovnické služby využívány také jako místo pro scházení školního parlamentu a konání charitativních akcí (krabice od bot, Ježíškova vnoučata, dopisy lidem v domově seniorů).
Později byl na škole ve školní knihovně zaveden kroužek stolních her a byly realizovány další aktivity, například VÁNoční čtení (se spaním ve školní knihovně), besedy se spisovateli, ilustrátory, literární workshopy a další aktivity na podporu čtenářství a čtenářské gramotnosti.
Zajímavostí jistě je, že školní knihovna disponuje například mnoha různými vydáními knihy Malý princ, větším množstvím aktuálně vydaných knih Kapuce od mikiny, mapující sociálně patologické jevy ve školách i několik deskových her. V knihovně jsou aktivní žáci zapojování také do aktivity Dětský čin roku. V rámci tohoto projektu žáci píší o sobě na základě školou určeného slohového útvaru, čímž žáci splní povinné slohové práce, a v případě ocenění pořadatelem soutěže získá škola finanční odměnu, která je v případě ZŠ Bohumínská určena právě na zvelebování a vybavování školní knihovny. Ne nadarmo tak na zdech školní knihovny visí více než deset ocenění „Dětský čin roku“.
V rámci pracovní skupiny byly dále diskutovány možnosti financování potřeb školních knihoven. Z externích zdrojů zazněly dotační programy města Ostravy, Dětský čin roku, MAP ORP Ostrava (dle finančních možností aktuálně realizovaného projektu), OP JAK – Šablony, Nadace, fondy (například Nadace ČEZ). Z vlastních zdrojů pak lze uvést rozpočet školy, případně účelové příspěvky zřizovatele.
Realizační tým projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava III, reg. č.: CZ.02.3.68/0.0/0.0/20_082/0022870, děkuje Základní škole Slezská Ostrava, Bohumínská 72 a jmenovitě paní Lianě Svobodobé za nesmírně přínosné a inspirativní setkání a přeje hodně úspěšných projektů a aktivit realizvaných v jí řízené školní knihovně.
Prezentace o vzniku školní knihovny a realizovaných aktivitách