Přihlaste se do Měsíce filmu na školách 2023

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na debaty po filmu. 

Letošní téma je inspirováno zcela novým snímkem s názvem 1989: Chceme dýchat zaměřujícím sena tzv. závadovou mládež, která chce žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejího života však soustavně zasahuje represivní komunistický režim. U příležitosti 55letého výročí okupace Československa jsme do nabídky zařadili i bonusy reflektující události roku 1968, kdy tehdejší invaze vojsk Varšavské smlouvy definitivně ukončila Pražské jaro a lidé po další desetiletí mohli jen doufat, že se dočkají změny a budou moci opět znovu svobodně dýchat. 

Děj snímku 1989: Chceme dýchat se odehrává v Teplicích, v kdysi lázeňském městě, které často zahaluje smogová vlna a které je také baštou specifického punku a alternativní kultury. Ústřední postavy Pavel  s Renatou chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály, pro komunistický režim ale představují závadovou mládež. Film vrcholí protesty proti katastrofálnímu znečištění životního prostředí,  které v Teplicích začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické demonstrace. Příběhy závadové mládeže spolu s předrevoluční atmosférou v severních Čechách blíže přiblíží plakátová výstava.

Zapojení vyučující získají dva nové filmy, plakátové výstavy, aktualizovanou metodickou příručku k podobám ruské propagandy, nové bedny komunismu a streamované besedy

Další informace a přihlašovací formulář naleznete ZDE.