Úspěchy žáků ZŠ Dvorského: angličtina i šikovné ruce

V ZŠ B. Dvorského se daří angličtině

Překlad literárního textu z angličtiny do jazyka českého, to byl nelehký úkol, který 19. října čekal na žáky ostravských základních škol v soutěži Překladatelský Tygr[id], pořádané Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida.

Výborně se dařilo žáku 9. třídy ZŠ B. Dvorského Davidu Sebastianu Čapkovi.

„Překládal jsem slavnou báseň Pustina od T. S. Eliota. I když text byl delší a na první pohled se mohlo zdát, že to bude hodně těžké, tak po několika větách už to pro mě tak obtížné nebylo. Nakonec jsem to měl hotové asi za patnáct minut a soutěžní místnost jsem opustil jako první,“ popsal David, který by chtěl studovat pedagogické lyceum a jednou angličtinu učit.

 V sobotu 26. 11. v pořádajícím gymnáziu se konalo vyhlášení soutěže, kde byl David oceněn mezi třemi nejlepšími žáky za „vynikající výkon“, jak je uvedeno na diplomu. Vítězové také obdrželi poukázku do knihkupectví v hodnotě 300 korun.

 „Škola je pyšná na znalosti a dovednosti svých žáků a je ráda, že naše aktivity nesou své ovoce v duchu anglického rčení No pain, no gain. Proto Davidu Sebastianu Čapkovi k jeho úspěchu moc gratulujeme,“ uvedla paní zástupkyně ředitele ZŠ B. Dvorského Jana Jeřábková.

Modelářský klub ZŠ B. Dvorského pokračuje ve své tradici: výborná práce a úspěchy v soutěžích

V Základní škole Bohumíra Dvorského v Bělském Lese působí řadu let úspěšný klub papírových modelářů.

Na svém kontě má mnoho předních umístění v tuzemských i mezinárodních soutěžích. Například v roce 2018 se klubu podařilo vybojovat titul absolutního mistra ČR mladších žáků do 12 let, za což byl městem Ostrava oceněn jako žákovský kolektiv. Přímo v ZŠ B. Dvorského klub každoročně pořádá soutěž a výstavu modelů Papír show.

Ale hlavně, modelářství vede spoustu kluků i holek k trpělivosti a pečlivosti i k specifickým znalostem, například o technice, geometrii či vojenské historii.

Asi 15 dětí, převážně žáků 3. až 6. tříd, se v klubu setkává jednou týdně v odpoledních hodinách.

„Tvoříme modely, pan vedoucí Svoboda i my starší pomáháme menším dětem s technikou skládání i lepení modelů. Já osobně se nejvíce zajímám o tankovou techniku. Vytvořil jsem spoustu modelů tanků a taky jsem přečetl několik knížek na toto téma,“ popsal žák 6. třídy Martin Kunzl.

Aktuálně se můžou mladí modeláři z B. Dvorského radovat z několika medailových umístění z finálové soutěže Ligy papírových modelů 2022, která se konala v listopadu v Kulturním domě Neratovice.

„Mezi naše nejlepší patřili Dominik Škuca, který získal 2. místo za požární vůz a 3. místo za požární loď, a Daniel Blažek, který byl za tank Panther taky druhý. V hodnocení modelářských klubů nám patří 3. místo,“ pochvaluje si vedoucí klubu Martin Svoboda.

„13 našich žáků se také zapojilo do speciální výstavy modelů Legenda tank T 34, kterých se v Neratovicích sešlo šest desítek. Naši žáci dodali 18 modelů tanků,“ doplnil Martin Svoboda.

V  sedmidílném seriálu soutěží Liga papírových modelů 2022 se Dominik Škuca z 5. B umístil na celkově na 2. místě v kategorii mladších žáků a Daniel Blažek skončil v kategorii starších žáků na 4. místě.