Zajímavosti z oblasti školství a vzdělávání #69
Vláda ČR navýšila objem prostředků na platy nepedagogických pracovníků
Máme pro vás dobré zprávy. Dle tiskové zprávy Úřadu vlády ČR schválila vláda navýšení rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na letošní rok až o čtyři miliardy korun. Tyto peníze budou určeny na dofinancování nepedagogické práce ve školách a školských zařízeních, přičemž více než 2,96 miliardy korun půjde na platy příspěvkových organizací zřizovaných územními samosprávnými celky, zbylá miliarda je určena pro vysoké školy. Navýšení finančních prostředků umožní navýšit počty míst nepedagogických zaměstnanců o 9 526 míst.
Zapojme všechny – druhá debata pořádaná v rámci TALENT CITY 2024
Už 8. února 2024 od 18 hodin se v Centru PANT v Ostravě uskuteční druhá ze série debat věnovaných výzvám ve vzdělávání, která bude zaměřena na společné vzdělávání a výzvy, které přináší výuka v heterogenním kolektivu.
V roce 2005 byl v ČR zaveden zákon, který stanovil právo na vzdělávání ve spádové škole pro každé dítě, včetně těch s mimořádným nadáním nebo nějakým tělesným či mentálním hendikepem. Již devatenáctým rokem je běžná základní škola povinna přijmout žáka se speciálními potřebami a zajistit mu maximální možnou podporu během jeho vzdělávání. Jak se na českých školách daří inkluzi naplňovat a proč tento termín stále budí vášně? Co znamená požadavek na individualizaci vzdělávání žáka pro školy? Jaká podpůrná opatření žákům a učitelům pomáhají? A proč se v našem vzdělávacím systému nedaří snižovat nerovnosti ve vzdělávání? Na tyto i mnohé další otázky, jakož i příklady dobré praxe se zaměříme s našimi hosty – Andreou Cibulkovou, ředitelkou odboru Podpora žáků, poradenství a společné vzdělávání NPI ČR, Marií Gottfriedovou, ředitelkou Základní školy v Trmicích v Ústeckém kraji, Zuzanou Škapovou, ředitelka ZŠ Dětská v Ostravě, Maritou Širmer Martirosyan, zakladatelkou vzdělávacího centra ROSA. Debatu moderuje Markéta Beková, šéfredaktorka magazínu EduRevue.
V rámci akce proběhne také křest časopisu EduRevue, který vydává NPI ČR.
Debatu pořádá Statutární město Ostrava v rámci strategie Talent City (www.talentova.cz) ve spolupráci s Centrum PANT a Národním pedagogickým institutem. Vstup na debatu je zdarma.
Zlepši si techniku s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava
Také v druhém pololetí aktuálního školního roku zamýšlí VŠB – Technická univerzita Ostrava podporovat zlepšování technických dovedností dětí a žáků Ostravě a okolí prostřednictvím svého programu „Zlepši si techniku“.
Nejbližší akce určené pro základní školy:
16.02.2024 – Matematika s GeoGebrou (kurz pro pedagogy)
18.4. Den Zlepši si techniku s VŠB-TUO (komentované ukázky technologií a technických profesí pro SŠ a 2. stupeň ZŠ, představení techniky ovlivňující náš život, soutěž robotů, science show)
18.04.2024 – Soutěž robotů (soutěž jednotlivců i týmů ze ZŠ i SŠ ve stavbě a programování robotů)
26.04.2024 – Geologické kladívko (vědomostní soutěž pro ZŠ a SŠ o nerostech, horninách, zkamenělinách a přírodních jevech)
Všechny aktivity, návod na přihlášení, ale i metodické materiály pro pedagogy (po založení účtu a přihlášení) naleznete na www.zlepsisitechniku.cz
Záznam webináře k výstupům aktivit ve výzvě Šablony pro MŠ a ZŠ I – OP JAK
Řídicí orgán OP JAK zveřejňuje záznam z distančního semináře pro příjemce dotace výzvy Šablony pro MŠ a ZŠ I, který se uskutečnil dne 18. ledna 2024. Seminář byl zaměřen především na realizace aktivit a dokládání výstupů, dále na vykazování indikátorů a specifických datových položek, závěrem se dotkl změn aktivit a ukončování projektů.