Užitečné informace pro školní knihovny
- Konference: Knihovny v době dezinformací
- Nový katalog nejlépe hodnocených dětských knih za rok 2023/2024
- Aktualizovaná příručka pro knihovníky
- Horká novinka – Besedník!
- Pracovní skupina MAP jednala ve školní knihovně ZŠ Bohumínská 72
- Užitečné odkazy pro češtináře
- Uskutečnilo se otevřené jednání pracovní skupiny čtenářské gramotnosti, hosty byli školní knihovníci
- V ZŠ Gen. Škarvady v Ostravě vytvořili vlastní knihu
- Pracovní skupina pro rozvoj čtenářské gramotnosti jednala v ZŠ I. Sekaniny
- Inspirace pro školní knihovny (školní knihovna ZŠ Dvorského 1, Ostrava, beseda s A. Dudkem v ZŠ Komenského 668, Ostrava)
- Podpora čtenářství v ZŠ J. Šoupala (příklad dobré praxe)
- Vyšlo další číslo časopisu PÁREK (vydavatel Knihovna města Ostravy, časopis obsahuje knižní tipy z dětského oddělení, listopad 2022)
- Nebojme se čtení – příklad dobré praxe projektu ZŠ Z. Škarvady, Ostrava
- Mateřská škola Lechowiczova má nový Knihoul
- Kniha přítel člověka (www.talentova.cz)
- Zásilka domů – nová služba Knihovny města Ostravy pro čtenáře s platnou registrací v KMO
- Čtenářská čajovna (příklad dobré praxe, Kateřina Kašparová, www.ucitelnice.cz)
- Čtenářské koutky v ZŠ a MŠ Ostrčilova 10, Ostrava
- Klub tvořivých knihovníků SKIP vydal další číslo elektronického časopisu Malý tvořivec – Léto 2022
Časopis je společným dárkem dětem, které chodí do knihovny. Obsahuje autorské pracovní listy různých kvízů pro předškolní děti i pro děti z nižších školních tříd a snaží se zábavnou formou podpořit jejich tvořivost. Časopis vychází 2x ročně a tematicky je věnován různým ročním obdobím.
Nové číslo Léto 2022 naleznete ve formátu pdf na webu Klubu tvořivých knihovníků SKIP ZDE.Zajímavá a přínosná videa mapující klíčové problémy současného čtenářství
- Spoty vznikají v rámci programu Odolná společnost pro 21. století – Strategie AV21, Akademie věd České republiky, 2021. Níže uvedená videa naleznete hromadně na videokanále youtube ZDE.
- Čtení v digitálním světě – Díl 1: Kde se rodí čtenářství?
- Dokázali byste odhadnout, kdy se zrodilo čtení, kdy se rozšířilo do všech oblastí našeho života a proč se dnes bez něj neobejdeme? Podívejte se na první díl seriálu, který vzniknul v rámci projektu Akademie věd České republiky Odolná společnost pro 21. století. Jaký význam má čtení a jakou roli hraje v posilování naši odolnosti – vysvětluje literární vědec Jiří Trávníček.
- Čtení v digitálním světě – Díl 2: Proč předčítat dětem?
- Čtení je důležitou součástí kulturního kapitálu, tedy našeho vybavení pro život ve společnosti. A prvním místem, které nám takovou výbavu pro život dává, je rodina. Podívejte se na druhý díl seriálu, který vzniknul v rámci projektu Akademie věd České republiky Odolná společnost pro 21. století. Jaký význam má čtení s dětmi a dětem a jakou roli hraje v posilování mentální odolnosti – vysvětluje Ľudmila Hrdináková z Univerzity Komenského v Bratislavě.
- Čtení v digitálním světě – Díl 3: Čtení tradiční a čtení digitální
- Mají papírové knihy v digitálním světě vůbec ještě nějaké místo? Možná vás to překvapí, ale jejich význam se nijak nemění. Mezi knihami tradičními a digitálními neprobíhá soupeření, ale hledání nové rovnováhy. Podívejte se na třetí díl seriálu, který vzniknul v rámci projektu Akademie věd České republiky Odolná společnost pro 21. století. Jaký je vztah mezi čtením tradičním a digitálním – vysvětluje Tomáš Baránek, spoluzakladatel nakladatelství Jan Melvil Publishing.
- Čtení v digitálním světě – Díl 4: Odolnost proti dezinformacím a fake news
- Propaganda jako ovlivňování veřejného mínění má dlouhou tradici. V digitálním světě ji ale pociťujeme úplně všichni a v doposud nebývalé míře. Dezinformace a fake news se nás především snaží znejistit a vyvést z míry. Podívejte se na čtvrtý díl seriálu, který vzniknul v rámci projektu Akademie věd České republiky Odolná společnost pro 21. století. Jak reagovat na dezinformace a fake news a na co si dát pozor – vysvětluje novinářka a spisovatelka Alexandra Alvarová.
Blog Opičí matka (Petra Schwarzová Žallmanová) – tipy na vhodné knihy pro MŠ, ZŠ
OCENĚNÍ PRÁCE ŠKOLNÍCH KNIHOVNÍKŮ!
- 29. ročník ceny “SUK – čteme všichni” za rok 2021 na podporu čtenářské gramotnosti je otevřen. Do 31. 1. 2022 je možné zasílat tipy na zajímavé aktivity školních knihoven. Kategorie Počin školních knihoven má za cíl ocenit mimořádné aktivity knihoven základních a středních škol. Více informací o ceně a přihlašovací formulář naleznete ZDE. Pokud se v minulém roce ve vaší školní knihovně povedla čtenářská dílna, zapojili jste se do on-line výuky nebo jste využili nouzový stav ke vylepšení systému knihovny či originálně upravili interiér přihlaste se to soutěže. O vítězích bude rozhodovat porota složená z učitelů a knihovníků. V lednu 2022 bude odstartováno hlasování dětí v anketě o nejoblíbenější dětskou knihu.
Sekundární analýza PISA 2018: Čtenářství ve 21. století
Královéhradecká knihovnická konference 23.11.2021
Konference Andersen a Drtina doporučované metodikem školních knihoven ORP Ostrava
- Informace ZDE
Moravskoslezská vědecká knihovna – podpora školních knihoven (metodiky, předpisy, možnosti vzdělávání aj.)
Moravskoslezská vědecká knihovna – newsletter
Knihovna města Ostravy – služby pro školy (besedy aj.)
Knihovna města Ostravy – časopis o knižních novinkách a aktualitách PÁREK
SKIP – Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR